Μεγάλη νικη για την Καλαμάτα επι του Παναιτωλικού της Super League - kalamatanews.gr - ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΑ ΝΕΑ ONLINE-KALAMATANEWS.GR

Μεγάλη νικη για την Καλαμάτα επι του  Παναιτωλικού της Super League

Μεγάλη νικη για την Καλαμάτα επι του Παναιτωλικού της Super League

Share This

Μεγάλη νικη για την Καλαμάτα επι του  Παναιτωλικού της Super League. Με 4-3 στα πέναλτι πέρασε στους 16 του θεσμού “απογειώνοντας” τον κόσμο στις κερκίδες.

Ένα γεμάτο παιχνίδι που έληξε ισόπαλο 2-2 στην κανονική του διάρκεια. Ήταν… άσφαιρο στη  παράταση και οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι με τον Μπακαγιόκο να πετυχαίνει το τελευταίο γκολ που χάρισε τη νίκη πρόκριση στους Μεσσήνιους.

Ο Χρήστος Ρόβας πέτυχε τα δύο γκολ της καλαματιανής ομάδας στο 90λεπτο (στο α΄ ημίχρονο) έχοντας και δοκάρι λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου.

Τα πέναλτι της Καλαμάτας πέτυχαν οι Αρναρέλλης 1-1, Πασάς 2-2,  2-3, Μπορχες 3-3 και Μπακαγιόκο 4-3. O αγώνας μεταδόθηκε ζωντανά από την COSMOTE TV.

Σενγκέλια, Λιάβας, Πέδρο, Μόρσεϊ, Κολοβός οι πέντε πρώτοι εκτελεστές του Παναιτωλικού.

Διαιτητής ο κ. Περράκης. Βοηθοί του οι Κολλιάκος, Παγουρτζής. 4ος ο Πουλόπουλος.Με μια βασική απώλεια παρατάσσει την ομάδα του ο Νίκος Αναστόπουλος καθώς δεν έχει στη διάθεσή του σήμερα τον Ανδρέα Τάτο.

Καλαμάτα: Ταΐρης, Ασίγκμπα, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Μπενίτεθ, Ντα Σίλβα, Παπατόλιος, Βασιλόγιαννης, Ρόβας, Πασάς.

Στον πάγκο: Μέντες, Κόκκορης, Αναστασόπουλος, Ασαμόα, Γκότσης, Τριανταφυλλάκης, Αρναρέλλης, Καραγκούνης, Κονσεϊσάο.

Ενώ με σχεδόν πλήρες rotation παρατάσσεται ο Παναιτωλικός απέναντι στην Καλαμάτα.

Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Αποστολάκης, Μαλής, Λιάβας, Χατζηθεοδωρίδης, Τσιγγάρας, Φλόρες, Βαρόνε, Ξενιτίδης, Ντουάρτε και Πέδρο.

Στον πάγκο: Μπακάκης, Κοντογιάννης, Μλάντεν, Ντίαζ, Κορνέλιους, Κολοβός, Μόρσεϊ, Σενγκέλια και Αναστασόπουλος.

φάσεις
Στο 7΄ κεφαλιά του Μπακαγιόκο πέρασε παράλληλα με το τέρμα
Στο 10΄ Χατζηθεοδωρίδης σε Ξενιτίδη, βγήκε μπροστά στο τέρμα αστοχώντας σε τετ-α-τετ
Στο 15΄ η Καλαμάτα στην περιοχή του Στεργιάκη, έδιωξε ο Λιάβας
Στο 20΄ κίτρινη κάρτα στον Λουπάνο έδειξε ο ρέφερι για φάουλ πάνω τον Χατζηθεοδωρίδη
Στο 26΄ ο Πέδρο κέρδισε πλάγιο για τον Παναιτωλικό, ακολούθησε σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη που κατέληξε στην αγκαλιά του Ταΐρη
Στο 30΄ ο Ντέιμπι σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής κάνοντας το 0-1, δίνοντας προβάδισμα στον Παναιτωλικό
Στο 34΄ γκοοοοοολ του Ρόβα με κεφαλιά. Η Καλαμάτα ισοφαρίζει σε 1-1
Στο 37΄ μπροστά στο σκορ η Καλαμάτα. Ο Ρόβας χρίστηκε ξανά σκόρερ εκμεταλλευόμενος την κακή έξοδο του Στεργιάκη  για να πετύχει από κοντά το 2-1
ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Στο 60′ καλη ενέργεια του Ντουάρτε  αλλα άστοχη
78′ Νέο γκολ για το ν Παναιτωλικό με τον Φλόρες. 2-2  το ματς
Διαμαρτυρίες για τη διαιτησία.
Τρεις καλές ευκαιρίες για την Καλαμάτα ωστόσο δεν ευοδωσαν καρπούς.
Τέλος 90λεπτου.
Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 2-2 στην κανονική του διάρκεια και προχώρησε στην παράταση.