Καλαμάτα 80- Κέρδισε 3-1 στα σετ τον Αριστοτέλη Σκύδρας - kalamatanews.gr - ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΑ ΝΕΑ ONLINE-KALAMATANEWS.GR

Καλαμάτα 80- Κέρδισε 3-1 στα σετ τον Αριστοτέλη Σκύδρας

Share This

Με αιχμή του δόρατος τον Σωκράτη Χαλαμπίδη η Καλαμάτα 80 έκανε την ανατροπή και πήρε το ντέρμπι κορυφής κόντρα στον Αριστοτέλη Σκύδρα του Ζένια Γκόρτσανιουκ με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Γ΄ Ομίλου της Pre League Ανδρών στο δρόμο για την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Στο πρώτο σετ η Σκύδρα ήταν αυτή που είχε τον πρώτο λόγο και την πιο σταθερή απόδοση με τους Μιχάλης Σαρικεΐσογλου, Απόστολο Αρμενάκη και Γκλάντστοουν Μαγκλαλάες να κάνουν τη διαφορά και να εκμεταλλεύονται τα αμυντικά λάθη της Καλαμάτας (10-10, 13-15) και την μουδιασμένη εμφάνιση των παικτών της, με τον Νίκο Παλέντζα στην 6αδα μετά από μια εβδομαδιαία κούρσα αποκατάστασης, και τον Κώστα Δαλακούρα να μην έχουν βρει ρυθμό επιθετικά παρά τις προσπάθειες και του 22χρονου Στόγιαν Ίλιεφ. Το σετ έληξε 20-25 υπέρ των παικτών του Θανάση Στράντζαλη.

Το δεύτερο σετ αρχικά πήγε πόντο – πόντο μέχρι το 2-2, εκεί η Καλαμάτα 80 πήρε διαφορά πέντε πόντων κάνοντας το 10-5 με την Σκύδρα να αντιδρά ισοφαρίζοντας (10-10). Μετά το διπλό μπλοκ των Γκλάντστοουν και Βλαχόπουλου στο 17-18, και την είσοδο του Σωκράτη Χαλραμπίδη στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Νίκου Παλέντζα και σε ρόλο διαφορετικό απ’ ότι μας έχει συνηθίσει, η Καλαμάτα 80 άρχισε να βρίσκει ρυθμό και να ξεφεύγει στο σκορ φθάνοντας τελικά σε νίκη με 25-21 και ισοφαρίζοντας στα σετ (1-1).

Σκληρή μάχη δόθηκε στο τρίτο σετ με την Καλαμάτα 80 να δείχνει τα δόντια της με τον Χαραλαμπίδη να έχει περάσει σε ρόλο διαγώνιου κερδίζοντας τις εντυπώσεις καθώς και αμυντικά και ιδίως επιθετικά ήταν αυτός που μαζί με τον Κώστα Δαλακούρα από τις δυο άκρες «κονταροχτυπούσαν» τους αντιπάλους (4-3, 16-11, 17-12) «απαντώντας» στις επιθέσεις των Αρμενάκη και Σαρικεΐσογλου (18-14, 20-16). Φοβερή άμυνα στο 21-16 του Στόγιαν Ίλιεφ και πλασέ του Δαλακούρα ανέβασαν τη διαφορά στο +5 , ο Παντακίδης απάντησε με άσο στο σερβίς για το 21-17, με τον υψηλόσωμο Απόστολο Αρμενάκη να κάνει το 22-20 και το σασπένς να χτυπά… κόκκινο!

Το τελικό 25-21 πανηγυρίστηκε δεόντως από την κερκίδα και τους φιλάθλους που είχαν δικαίωμα να βρεθούν στη σάλα του δημοτικού σταδίου της Καλαμάτας (ελέω υγειονομικού πρωτοκόλλου). Αυτό το σετ έκρινε τη συνέχεια διότι «εδραίωσε» τη σιγουριά που χρειάζονταν οι παίκτες του Παναγιώτη Ντάκουρη και με «αέρα» Πελεκούδα, Χαλαμπίδη και Χριστόφα διέλυσαν την άμυνα των αντιπάλων. Μετά το 10-7 και το 17-14 η διαφορά έφθασε δια χειρός Ίλιεφ στο +5 (22-15). Κάπου εκεί η Σκύδρα αντέδρασε μειώνοντας σε 24-17, όμως ο τελευταίος πόντος ανήκε στην Καλαμάτα 80 που έκλεισε το ματς στο 25-18 κάνοντας σημαντική και «καθαρή» νίκη επί των «πρωταθλητών χειμώνα» του έτερου ομίλου της pre league Ανδρών. Με 3-1 η Καλαμάτα 80 πέτυχε το διττό της στόχο στο ματς αυτό που ήταν εκτός από το «ροζ» φύλλο αγώνα να διατηρήσει παράλληλα την έδρα της ανίκητη απέναντι σε έναν τόσο ισχυρό αντίπαλο.