TO 2-1 ΕΝΙΣΧΥΕΙ ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ... - kalamatanews.gr - ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΑ ΝΕΑ ONLINE-KALAMATANEWS.GR

TO 2-1 ΕΝΙΣΧΥΕΙ ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ...

Share This
Η ομάδα του Κώστα Καλογιαννίδη, ήταν ανώτερη καθ” όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, ήλεγχε απόλυτα την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά τα….χάλαγε πάντα στην τελική πάσα
Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού άνηκε στους «νησιώτες» όταν στο 6ο λεπτό, ο Ντάμπος με κάθετη βρήκε μέσα στην περιοχή και αριστερά τον κινητικό Σελαλά, ο οποίος πλάσαρε με τον Σταυράκη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.Η «Μαύρη Θύελλα» ισοφάρισε στις ευκαιρίες στο 13ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Ότα από δεξιά, ο Καλαντζής στο δεύτερο δοκάρι, κατέβασε με το στήθος, πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ
Στην συνέχεια η τοπική μας ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς να μπορέσει να απειλήσει ιδιαίτερα τον καλά στημένο αμυντικά Κανάρη.
Έπρεπε να φτάσουμε στο 40ο λεπτό, για να δούμε ευκαιρία στο Στάδιο και αυτή άνηκε στην Καλαμάτα, όταν ο Μανουσάκης με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας βρήκε τον Καλαντζή, εκείνος πλάσαρε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κωττάτη.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η «Θύελλα» ακούμπησε το γκολ και με τα δύο της χέρια, αλλά το αρνήθηκε το οριζόντιο δοκάρι, ο Κεμάλι σέντραρε ωραία από δεξιά, ο Καλαντζής πήδηξε πιο ψηλά από όλους, η κεφαλιά του σταμάτησε το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων
Στο δεύτερο μέρος η Καλαμάτα, μπήκε πολύ δυνατά, και έφτασε μια ανάσα από το 1-0 στο 48′ με τον Ραχήμ να σουτάρει δυνατά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Κωττάτης με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.
55′ Συνέχισε να απειλεί η Καλαμάτα, αλλά και πάλι έπεσε πάνω στον Κωττάτη, όταν μετά από σέντρα του Γαλανόπουλου από δεξιά, ο Χρήστος Καλαντζής στόπαρε πανέμορφα με το στήθος ανάμεσα σε 3 αμυντικούς, σούταρε με το αριστερό αλλά και πάλι ο Κωττάτης «είπε» όχι
Στο 59ο λεπτό, λύθηκε ο γόρδιος δεσμός στην Παραλία με σκόρερ τον Αντώνη Μανουσάκη ο οποίος μετά από γύρισμα του Τσόπελα από δεξιά, κινήθηκε στο δεύτερο δοκάρι και με σουτ στην κίνηση έβαλε μπροστά στο σκορ την τοπική μας ομάδα
Και εκεί που έδειχνε πως εύκολα ή δύσκολα η «Θύελλα» θα έπαιρνε το πολύτιμο τρίποντο, ήρθε στο 78′ ο Σαμπάνης, με ένα πανέμορφο σουτ στην κίνηση περίπου 10 μέτρα έξω από την περιοχή, να αφήσει άγαλμα τον Σταυράκη και να ισοφαρίσει για τον Κανάρη.
79′ Ο Ραχίμ στην επόμενη ακριβώς φάση απεκατέστησε την…τάξη στο στάδιο της Παραλίας βάζοντας ξανά μπροστά στο σκορ την Καλαμάτα. Ο Γαλανόπουλος σέντραρε από δεξιά, ο Τορεζάνι με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κωττάτη, ο επερχόμενος Ραχίμ σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και την Καλαμάτα στο -1 από την ζώνη του υποβιβασμού.
Καλαμάτα(Κώστας Καλογιαννίδης): Σταυράκης, Γαλανόπουλος, Κεμάλι, Τσόπελας, Κασμερίδης, Μανουσάκης(83′ Μπεγκλετζής), Ραχίμ, Ρήγας(53′ Κολημήτρας), Καλαντζής, Τορεζάνι, Όττα(75′ Τσιμικλής)
Κανάρης Νενήτων(Μανώλης Παπαδόπουλος): Κωττάτης, Αγριμάκης, Τσιούμας, Γρίγος, Χριστόπουλος, Πουλάκης(43′ λ.τρ Χριστοφί), Λέσι, Χριστούλης, Σαμπάνης, Ντάμπος, Σελαλά